Collecting Moments

Live life with no excuses, travel with no regret ! ! !

بقعه شیخ علاءالدوله سمنانی طی قرارداد ۱۵ ساله به میراث فرهنگی واگذار شد

بقعه شیخ علاءالدوله سمنانی طی قرارداد ۱۵ ساله به میراث فرهنگی واگذار شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با اشاره به شرایط بقعه شیخ علاءالدوله سمنانی گفت: این بقعه طی قراردادی ۱۵ ساله به‌صورت رایگان به اداره کل میراث فرهنگی این استان واگذار شد.

بقعه شیخ علاءالدوله سمنانی طی قرارداد ۱۵ ساله به میراث فرهنگی واگذار شد

به گزارش آموزش php از سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسماعیل تدینی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان عصر امروز در نشستی با خبرنگاران و اصحاب رسانه با بیان اینکه ۱۰۰ برنامه به مناسبت هفته وقف در این استان تداریک دیده شد، اظهار کرد: در ۶ ماه نخست سال جاری، ۱۲ وقف جدید به ارزش ۴۰ میلیارد تومان در حوزه‌های قرآنی، فرهنگی و نیازمندی فقرا در این استان وقف شد. وی با بیان اینکه ۲ واحد مسکونی هم‌زمان با هفته وقف در شهرستان میامی وقف شده است، ادامه داد: وقف در کنار خیریه زنده است و با اطلاع‌رسانی و تبلیغ فرهنگ وقف می‌توانیم در زمینه جذب موقوفات و کمک‌های مردمی موفق باشیم. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اضافه کرد: ۶ هزار موقوفه در استان سمنان وجود دارد و تمام درآمد موقوفات در همین استان هزینه می‌شود. تدینی عنوان کرد: شاهرود دارای یک‌هزار و ۶۰۲ موقوفه، سمنان و سرخه یک‌هزار و ۱۸۴ موقوفه، بسطام ۷۷۸ موقوفه، مهدی‌شهر ۳۷۱ موقوفه، گرمسار و آرادان ۳۵۰ موقوفه و میامی ۳۵۹ موقوفه است.

۶۰ درصد موقوفات و رقبه‌های سمنان سند مالکیت دارد وی گفت: استان سمنان ۱۳ هزار و ۴۵۲ رقبه دارد و ۶۰ درصد موقوفات و رقبه‌های این استان دارای سند مالکیت است. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با بیان اینکه ما حق تغییر کاربری موقوفات را نداریم، تصریح کرد: وقف باید طبق نیت واقف باشد و مصالح ملت و دولت نمی‌تواند وقف را تغییر دهد. تدینی ادامه داد: برای حفظ و حراست از موقوفات از ظرفیت‌های مردمی استفاده می‌کنیم و تعداد متولیان موقوفات در استان سمنان ۹۰۴ نفر است؛ سیاست ما این است در آنجایی که متولی وجود ندارد، امین تعیین شود و ۱۰۰ امین در استان سمنان منصوب شدند و فعالیت می‌کنند. وی بیان کرد: طی یک سال گذشته، ۹۶ رأی به نفع موقوفات استان سمنان صادر شد و ۲۰۰ پرونده در دست وکلا در دست رسیدگی است. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان گفت: در بخش اجاره موقوفات نظارت‌های لازم صورت می‌گیرد و در یک سال گذشته، سه هزار سند مالکیت در این استان به‌روزرسانی شد.

درآمد ۳۲ میلیارد تومانی اداره کل اوقاف استان سمنان تدینی اضافه کرد: درآمد اوقاف و امور خیریه استان سمنان در ۶ ماه نخست سال جاری ۳۲ میلیارد تومان بوده است. وی بیان کرد: سند مالکیت بیش از یک‌هزار و ۵۰ زمین وقفی و بیش از ۲ هزار هکتار از موقوفات استان سمنان در قالب طرح کاداستر تثبیت شده است. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با اشاره به شرایط بقعه شیخ علاءالدوله سمنانی گفت: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان شرط هرگونه هزینه‌کرد در این بقعه را واگذاری مدیریت آن به میراث فرهنگی اعلام کرد و این بقعه طی قراردادی ۱۵ ساله به‌صورت رایگان به اداره کل میراث فرهنگی استان واگذار شد. تدینی با تأکید بر اینکه وقف و میراث فرهنگی با یکدیگر عجین هستند، عنوان کرد: از هرگونه سرمایه‌گذاری در املاک وقفی میراثی استقبال می‌کنیم و اجرا شدن هرگونه طرح سرمایه‌گذاری به مجوز قانونی اداره کل میراث فرهنگی نیاز دارد. وی گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان نمی‌تواند درآمدهای یک موقوفه را در موقوفه دیگری هزینه کند و بقعه شیخ علاءالدوله سمنانی هیچ درآمدی ندارد. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان خاطرنشان کرد: تنها اعتبار عمرانی این اداره کل مربوط به مساجد است که باید در همین بخش هزینه شود. پایان پیام/۲۵۶۸/س/

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

پروژه آب و فاضلاب در ۳۶ روستای البرز تا ۱۴۰۳ به نتیجه می‌رسد

ی اکتبر 8 , 2023
مدیرکل آب و فاضلاب استان البرز گفت: تکمیل مجتمع‌های آبرسانی روستایی در ۳۶ روستا تا سال ۱۴۰۳ با اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه انجام می‌شود.