Collecting Moments

Live life with no excuses, travel with no regret ! ! !

شکاف در «اکوواس» درباره حمله نظامی به نیجر

شکاف در «اکوواس» درباره حمله نظامی به نیجر

علیرغم پایان اولتیماتوم اکوواس به شورای نظامی نیجر در زمینه واگذاری قدرت، هیچ نشانه‌ای از آمادگی این بلوک برای اقدام نظامی علیه کودتاچیان دیده نمی‌شود.

شکاف در «اکوواس» درباره حمله نظامی به نیجر

به گزارش گروه بین الملل آموزش php، پایگاه خبری الجزیره در گزارشی درباره آخرین تحولات نیجر نوشت: همه نگاهها به حرکت بعدی جامعه اقتصادی غرب آفریقا(اکوواس) است که تهدید کرده است در صورت عدم آزادی «محمد بازوم» رئیس جمهور خلع شده نیجر و عدم بازگشت وی به قدرت دست به اقدام نظامی خواهد زد.  الجزیره با اشاره به اینکه اولتیماتوم اکواس یک شنبه شب به پایان رسید گزارش داد: تا یک شنبه عصر هیچ نشانه‌ای از اینکه اکواس بخواهد اقدامی علیه نیجر انجام دهد دیده نشده است.  درحالیکه برخی ناظران سیاسی مواضع اکواس را متاثر از فشارهای کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده و فرانسه می‌دانند، این بلوک آفریقایی اقدامات متفاوتی را از سمت رئیس جدید آن «بولا تینوبو» رئیس جمهور نیجریه بازتاب داده است.  الجزیره با اشاره به نگرانی کشورهای همسایه نیجر، از شکاف در جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در زمینه اقدام نظامی علیه کودتاچیان خبر داده است.  دولتهای نظامی در مالی و بورکینافاسو نیز تهدید اکوواس برای اقدام نظامی علیه نیجر را بلوف خوانده و تاکید کرده‌اند هرگونه اقدام نظامی با واکنش آنها مواجه خواهد شد. گینه نیز در طرف رهبران شورای نظامی نیجر قرار گرفته است. هر سه این کشورها به اضافه نیجر پیش از این از عضویت در اکوواس تعلیق شده‌اند و یک کمربند نظامی را در ساحل آفریقا از گینه در غرب تا سودان در شرق تشکیل داده‌اند.  این گزارش افزود: کودتا در نیجر که طی سالهای اخیر با کاهش 50 درصدی خشونتها روبرو بود باعث تشدید خشونتهای منطقه‌ای و داخلی در این کشور خواهد شد.  الجزیره در ادامه نوشت: بلوک اکوواس اولین نهاد منطقه‌ای برای بازگشت نظم در کشورهای منطقه نیست. پیش از این نیروی منطقه‌ای موسوم به ECOMPG در پایان دادن به درگیریها در سیرالئون و لیبریا موثر بود. این بلوک در سال 2017 نیز در خروج «یحیی جامه» رئیس حکومت گامبیا که بعد از شکست در انتخابات از کناره گیری از قدرت امتناع می‌کرد موثر واقع شد.  تحلیلگران می‌گویند که در حال حاضر نیجر بزرگترین چالش اکوواس طی 30 سال گذشته است.  «جیمز بارنت» رئیس موسسه هادسون در آمریکا می‌گوید: در حال حاضر شکافهای منطقه‌ای سختی در غرب آفریقا در جریان است و این یک کشمکش و آشفتگی بزرگ خواهد بود.  این گزارش افزود: چاد، همسایه غربی نیجر، که رسماً بخشی از اکوواس نیست، اما نقش میانجی را ایفا کرده است، ممکن است تهاجم زمینی را فراهم کند، اما به اقدام نظامی این بلوک متعهد نیست. با این حال نقش نیجریه که دارای 1600 کیلومتر مرز مشترک با نیجر است و نگران سرایت درگیری به کشورهای اطراف است می‌تواند تعیین کننده باشد.  گارد ریاست جمهوری نیجر، بعدازظهر روز چهارشنبه دو هفته گذشته، علیه محمد بازوم رئیس جمهور این کشور کودتا کرد و  دو روز بعد از این اعلام تلویزیون ملی این کشور خبر داد عبدالرحمن تیچیانی رئیس گارد ریاست جمهوری نیجر خود را به عنوان رهبر جدید و رئیس شورای انتقالی در این کشور معرفی کرده است. «جامعه اقتصادی کشورهای غربی آفریقا» یا اکوواس یک هفته قبل به کودتاچیان نیجر تا روز یکشنبه این هفته برای آزاد کردن محمد بازوم و بازگشت دوباره او به ریاست جمهوری ضرب الاجل داده بود که مورد حمایت فرانسه قرار گرفت. پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

برخورد سواری با تراکتور در سنقر ۳ کشته برجای گذاشت

د آگوست 7 , 2023
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، از وقوع تصادفی خونین در جاده سنقرو کلیایی خبر داد.