Collecting Moments

Live life with no excuses, travel with no regret ! ! !

مازندران استان پُرمصرف گاز کشور/ مدیریت مصرف مهمترین عامل در جلوگیری  از قطع گاز است

مازندران استان پُرمصرف گاز کشور/ مدیریت مصرف مهمترین عامل در جلوگیری از قطع گاز است

برودت هوا در مازندران، هم استانی‌های این استان را با نگرانی‌هایی در رابطه با قطع گاز مواجه کرده که براساس اعلام شرکت گاز مازندران مدیریت مصرف مهمترین عامل در جلوگیری از قطع گاز خواهد بود.

مازندران استان پُرمصرف گاز کشور/ مدیریت مصرف مهمترین عامل در جلوگیری  از قطع گاز است

به گزارش آموزش php از  مازندران، این روزها با سرد شدن هوا و کاهش دما به زیر صفر شاهد افت شدید گاز، کم شدن ساعات کار ادارات و تعطیلی برخی از صنایع و احتمال قطع گاز مشترکان‌پر مصرف در مازندران هستیم. مازندران با دارا بودن یک میلیون و ۴۷۷هزار مشترک خانگی از استان‌های پرمصرف انرژی گاز منازل کشور است که جریان مصرف گاز این استان همواره با فراگیری برف و باران و سرمای زیر صفر درجه در مناطق مختلف به دلیل اینکه لوله گاز مازندران بیشترین فاصله را از منابع گازی کشور دارد، تحت الشعاع قرار می‌گیرد و لذا ایجاد توازن در مصرف و تولید این انرژی و مدیریت مصرف گاز ضروری است. براساس بخشنامه ابلاغی صرفه‌جویی در مصرف گاز از سوی معاون اول رئیس جمهور، تشکیل جلسات مرتبط در استانداری، مکاتبه و ابلاغ به کلیه ادارات و نهادهای دولتی در جهت رعایت حداکثر صرفه‌جویی در مصرف گاز، شرکت گاز مازندران اقدام به تشکیل گشت‌های پایش مصرف گاز ادارات و ارگان‌های دولتی کرده و مدیریت مصرف گاز یکی از مهمترین موارد برای جلوگیری از قطع گاز و جلوگیری از بروز مشکلات در پیک مصرف باشد. شرق مازندران شامل شهرستان‌های بهشهر، نکا و گلوگاه با بیش از ۱۴۰ هزار مشترک  هم به دلیل آنچه توسط کارشناسان فاصله لوله‌گذاری از منابع گازی کشور  عنوان شده، بیشتر از مناطق دیگر در معرض احتمال گاز قرار دارند و لذا مدیریت مصرف در این بخش ضروری است. براساس آنچه هواشناسی در جدول پیش بینی هوای استان ‌مازندران اعلام کرده، میانگین دمای هوای امروز جمعه ۲۳ دی ماه در مناطق ساحلی و جلگه‌ای مازندران بین ۶ تا هفت درجه سانتی گراد بالای صفر در نوسان خواهد بود. * وجود جو پایدار همراه با آسمان صاف تا نیمه ابری در مازندران بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان مازندران از روز پنجشنبه بیست و سوم دی ماه تا دوشنبه هفته آینده جو پایداری را همراه با آسمان صاف تا نیمه ابری در استان مازندران شاهد خواهیم بود که گذر شنبه شب به صبح یکشنبه افزایش ابر در ارتفاعات غربی  استان و احتمال بارش پراکنده وجود دارد. ماندگاری هوای سرد در چند ساعت منتهی به صبح روز شنبه در مناطق جلگه‌ای و دشت منجر به یخبندان ۱ تا ۳ درجه زیر صفر خواهد شد. روز سه شنبه گاهی افزایش ابر و در ارتفاعات غربی استان احتمال بارش پراکنده وجود دارد؛ دریا امروز به تدریج با کاهش موج همراه خواهد بود. بر همین اساس و با توجه به برودت هوا و کاهش فشار گاز در برخی از نواحی مرکزی و شرقی مازندران شهروندان با نگرانی مبنی بر قطع گاز مواجه هستند که کارشناسان شرکت‌گاز مهمترین‌مساله در جلوگیری از قطع گاز را مدیریت مصرف اعلام کرده‌اند. * مدیریت مصرف مهمترین عامل در جلوگیری از قطع گاز مدیرعامل گاز مازندران در گفت وگویی اظهار کرد: برای حفظ جریان گاز خانگی ، علاوه بر قطع گاز تمامی جایگاه های سی ان جی استان ، جریان گاز مدارس و پاساژ‌های شهری نیز قطع شده و با توجه به تداوم برودت هوا ، اگر صرفه جویی انجام نشود، افت فشار گاز و قطعی گاز خانگی دور از انتظار نیست. قاسم مایلی رستمی در این باره گفت: طبق بررسی‌های انجام شده احتمال قطع گاز در شهرهای بهشهر، گلوگاه، رستمکلا و ۲ شهرستان بابل و آمل و روستاهای اطراف آن وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه فشار ورودی گاز استان از یک‌هزار پوند به ۱۴۰ هزار پوند رسیده است ،یعنی ۱۰ برابر کاهش فشار ورودی گاز را در استان شاهد هستیم ، این درحالی است که با توجه به برودت هوا مصرف گاز متوسط مصرف گاز از ۳۲ میلیون متر مکعب به ۴۰ میلیون متر مکعب رسید، و این خطر افت و قطعی گاز خانگی را چندین برابر بیشتر کرده است. مدیرعامل شرکت گاز مازندران گفت: برای پایداری گاز خانگی، حدود ۶۵ درصد مصرف گاز در بخش صنعتی استان با محدودیت مواجه هستند، تصریح کرد: به طور یقین صنایع پر مصرف در زمان افت فشار گاز باید از سوخت دوم استفاده کنند. وی افزود: طبق دستورالعمل ملی ادارات و دستگاه‌های دولتی باید نسبت به مصرف بهینه گاز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، گفت: از یک ماه گذشته تاکنون ۵۳۰ دستگاه دولتی در استان هشدار قطع گاز دریافت کردند که ۱۸۰ دستگاه به دلیل تکرار بی توجهی، گازشان قطع شده است. مایلی رستمی از دستگاه‌های اجرایی هم درخواست کرد تا برای صرفه‌جویی در مصرف گاز و جلوگیری از افت فشار، با خاموش کردن وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از پایان وقت اداری، کمک کار شهروندان باشند. وی گفت:  استفاده از پوشش مناسب، استفاده از پرده‌های ضخیم، استفاده از شیرهای ترموستاتیک و رعایت دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه و پوشش مناسب موتورخانه‌ها و تعمیرات لازم آنها را به عنوان بخشی از راه‌های مصرف بهینه گاز است. * قطع گاز صنایع پُرمصرف و بدمصرف مازندران مدیرکل مدیریت بحران مازندران گفت: گاز صنایع بدمصرف و پرمصرف را قطع کردیم تا با مشکلی در شبکه مواجه نشویم. حسینعلی محمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران هم در گفت‌وگویی با خبرنگار آموزش php در مازندران، اظهار کرد: شب و روزهای گذشته هوای سردی را تجربه کردیم، به‌طوری‌که در برخی از روزها دمای برخی از مناطق استان به منفی ۳ تا ۵ درجه سانتی‌گراد زیرصفر رسید‌. وی با تاکید بر ضرورت مدیریت و مصرف بهینه گاز، افزود:  موضوع مهمی که باید کماکان مورد توجه مردم و ادارات دولتی قرار گیرد توجه به مدیریت مصرف بوده تا استان دچار قطعی گاز نشود. 

مدیرکل مدیریت بحران مازندران با اشاره به قطع گاز صنایع بدمصرف و پرمصرف، اضافه کرد: همچنین سی‌ان‌جی‌ها را هم به‌طور موقت قطع کردیم تا مشکلی در بحث گاز خانگی به وجود نیاید.  محمدی بیان کرد: گاز ویلاها و استخرها را قطع کردیم تا مشکلی برای فشار گاز در شبکه به وجود نیاید.  وی با اشاره به مشکل فشار گاز موقتی در شهرستان‌های آمل و بابل و رستم‌کلای بهشهر، تصریح کرد: خوشبختانه با پیش‌بینی و تمهیدات اندیشیده شده توانستیم از قطعی عبور کنیم.  مدیرکل مدیریت بحران مازندران خاطرنشان کرد:  به واسطه یخ‌ردگی با توجه به تمهیدات اندیشیده شده در گردنه‌های محورهای اصلی نیز مشکلی برای تردد به وجود نیامد.  محمدی با اعلام اینکه هوای سرد تا روز یک‌شنبه در آسمان مازندران ماندگار است، گفت: اگر همه مردم یک درجه صرفه‌جویی کنند در وضعیت استان تاثیر بسزایی خواهد داشت.  پایان‌پیام/۸۶۰۰۲/غ

دیدگاهتان را بنویسید

Next Post

بازدید رییس کمیسیون بهداشت مجلس از زیرساخت‌های درمانی شرق هرمزگان

ج ژانویه 13 , 2023
شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن بازدید از پروژه‌های حوزه بهداشت و درمان در شرق هرمزگان، خواستار تسریع در تکمیل بیمارستان دوم میناب شد.